Logo

Jade Ewen

Print denne opskrift (Ctrl + P)
Kamera Print med billeder
Print uden billeder
Tip en venFacebook

Grandprix Musicallegenden Lord Andrew Lloyd Webber skal genrejse Storbritanniens ære i Melodi Grand Prix, Jade Ewen skal synge hans Grand Prix-vindersang i Moskva.

 

Grandprix Musicallegenden Lord Andrew Lloyd Webber skal genrejse Storbritanniens ære i Melodi Grand Prix, Jade Ewen skal synge hans Grand Prix-vindersang i Moskva.

 

Jade Ewen (født i London, Storbritannien) er en engelsk sangerinde og skuespiller. Hun er deltager i den britiske udtagelseskonkurrence til Eurovision Song Contest 2009.

 

Birth name: Jade Louise Ewen

Born: 24 January 1988 (1988-01-24)

Origin: Plaistow, London, England, UK

Genre(s): Pop, Soul, R&B

Occupation(s): Singer, Actress

Instrument(s): Vocals

Years active: 2003–present

 

Ewen started her career with the role of Nala in the West End production of The Lion King. She has since then been seen in numerous TV series in both the United Kingdom and Australia. In 2005 Ewen joined the R&B group Trinity Stone which achieved limited success in the UK, Ireland, and Russia. On 31 January 2009 Ewen won the British national selection for the Eurovision Song Contest and will represent the country at the 2009 Eurovision Song Contest in Moscow on 16 May.

 

 

  

 

  

                

Jade Ewen og Andrew Lloyd Webber.

 

Opret din egen Festbog
Klik på den smiley du vil give denne side 
Brugernes vurdering 0,0 (0 stemmer)
Siden er blevet set 3.870 gange - Se og skriv kommentarer herunder.
Afstemning
Hvilket køretøj vil du foretrække til bryllupskørsel?







Afstemning
Hvordan vælger I tøj til jeres bryllup?






Afstemning
Hvordan vælger du tøj til en stor fest?





Kommentarer og debat mellem læsere

Din e-mail bliver ikke vist på sitet.

Afstemning
Hvilken form for musik er bedst til festen?




Afstemning
Hvilket køretøj vil du helst køres i til din konfirmation?








Fortæl dine venner om os

Smæk insektet!